Akordion (plise) sineklik iyi mi?

Merhaba değerli okurum. Uzun zamandır sizlere yazı paylaşamadım çünkü web sitemin giriş şifresini bulamamıştım. Bu arada bu yaz plise sineklik konusunda karşılaştığımız bazı durumlar oldu ve bu yazıyı yayınlamak istedim. Bu durumlar şunlar; Plise sinekliğin altından kedi geçiyor, 2-3 ay sonra bozuluyor, Açılıp kapanmıyor, tülleri kırılıyor çocuklar kullanmasını bilemiyor, benim çocuk tekme atarak sinekliği açıyor 🙂 vesaire.

Plise sineklik aslında güzel ve kullanışlı bir üründür. Sadece üretim sırasında bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Kullanılan malzemeler sinekliğin ömrünü etkileyebiliyor. Mesela kullanılan şerit güneşte kısalmayan şerit olması gerekiyor ya da kısalmaması için gereken önlemlerin alınması gerekiyor. Şerit sineklik tülünün çekme koluna ve kasaya bağlanmasına yarayan bir malzemedir. Çeşitli şerit türleri vardır. Bazı şeritler, özellikle koyu renk sinekliklerde, güneşin sineklik profilini ısıttığı durumlarda, oluşan sıcaklıkla kısalabilmektedir. Buna bağlı olarak sineklik tülünü büzüştürerek tüllerin raylardan çıkmasına ve sanki tül kısa kesilmiş gibi görünmesine sebep olmaktadır. Mendos sineklik olarak biz kullanacağımız şeritleri, öncelikle koyu renk profilin içine koyup güneşte belli bir süre bekleterek test ederek seçiyoruz.

Plise sineklik konusunda ikinci önemli bir konu da kullanılan ip ve diğer aksesuarlardır. Çekme kolunun altında ve üstünde 2 adet tekerlek bulunmaktadır. İpler bu tekerler üzerinden geçmektedir. Tüller ipin üzerinde hareket etmektedir ve ipler eşit gerginlikte gerilmiştir ki bu eşitlik önemlidir. İpler çok gergin olmamalıdır yoksa geçtiği tekeri zamanla aşındırarak kesmektedir. Dolayısıyla her şey birbirine bağlıdır. Aşağıda resim galerisinde sunduğumuz resimlerde göreceksiniz, iplerin şeritlerden geçtiği yerlere kuş gözü perçin kullanılmazsa ip zamanla şeridi kesmekte ve iplerin eşit olan gerginliği bozulmaktadır ve bu da bozulmalara sebep olmaktadır. Sinekliğin alüminyum profilinin kalın olması, onun kaliteli ve sağlam olduğunu göstermemektedir. Çünkü ne kadar kalın olursa olsun zaten sineklik pvc’ye vida ile sabitlenmektedir. Bence aslında sağlamlık konusunda asıl veriler; kullanılan tekerin sağlamlığı, şeridin güneşte kısalmaması, katlanır tülün güneşte kısa süre sonra erimemesi, iplerin gerginleşmemesi, iplerin tekerin dışına kaymaması gibi konulardır.

Plise sineklikte önemli başka bir mevzu da temizliktir. Aşağıdaki resimlerde tozların ve hayvan tüylerinin yol açtığı sorunları göreceksiniz. Dönen bir tekerin arasına toz ve tüy dolduğu zaman teker dönmez ve sineklik hareket etmez. İplerin dengesi kaçar ve sineklik belli bir zaman sonra bozulur.

Özetleyecek olursak değerli müşterilerim, plise sinekliği tavsiye ederim fakat güvenilir bir yerden almanız çok önemlidir. Mümkünse dükkanına gidebileceğiniz bir firmayı tercih ediniz. Biz plise sinekliklere 2 yıl garanti veriyoruz. Müşteri hatasıyla bozulmuş bir sineklik de olsa yine de eğer malzeme kullanmadan düzeltebileceğimiz sorunlar olursa ücret talep etmiyoruz. Aslında bu konuda yazacak çok şey var ama başka bir sorunuz olursa whatsapp tan ulaşarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Sizlere sağlıklı günler diliyorum ve görüşmek umuduyla yazıma son veriyorum. Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.